Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar

Geçen yıl 7 Haziran’da vefat eden Şair ve Yazar Abdurrahim Karakoç, vefat yıl dönümünde kabri başında dua ve Mevlid-i Şerif ile anıldı.

Ankara'nın Keçiören ilçesi Bağlum Mezarlığı’nda bulunan Karakoç’un kabri başında bir araya gelen ailesi, yakınları ve sevenleri, Kur’an-ı Kerim okuyup, dua etti. Karakoç’un kabrini ziyaret edenler arasında Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’de vardı.

Kur’an-ı Kerim okuyan Destici, Karakoç’un babasının kabrinden getirilen toprağı mezara serpti. Karakoç’un hayattayken övgüyle söz ettiği memleketinin suyu da şişe ile getirilerek kabrine döküldü. Destici, şair ve söz üstadı Abdurrahim Karakoç’un ömrünü vatanı, milleti ve inandığı değerlere harcadığını söyledi. Karakoç’un inandığı değerleri korkusuzca kaleme aldığını hatırlatan Destici, merhum şairin bu sebeple bedel ödediğini de anlattı. Daha sonra merhum Karakoç için Bağlum Merkez Camii’nde Mevlid’i Şerif okutuldu.

Beste Beste Türkü Türkü

Öte yandan Bahçelievler Belediyesi’de, merhum şair Abdurrahim Karakoç’u vefatının 1. yılında, “Beste Beste Türkü Türkü” konseriyle andı. Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve TRT Müzik’ten canlı yayınlanan geceye ilgi yoğundu.

Bedirhan Gökçe’nin sunduğu programda “Beste Beste Türkü Türkü” albümünde yer alan sanatçılardan Orhan Hakalmaz, Hasan Sağındık, Gündoğar, Azerin ve Esat Kabaklı merhum şair Abdürrahim Karakoç’un eserlerini seslendirdi.

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Abdurrahim Karakoç’un Türk edebiyat dünyasında önemli bir isim olduğunu söyleyerek; “Üstadımızın ölümünden sonra bir kültür merkezimize adını verdik. Ülkesini çok seven bu önemli şairimizi geleceğimiz olan gençlerimizin iyi anlamasını istiyoruz. Vefatının 1. yılında onun anısına bir albüm hazırlattık. Türk Halk Müziği’nin değerli isimleri bu albümde yer aldı. Amacımız üstadımızın eserlerini gelecek nesillere aktarmaktır” diye konuştu.

Programa Abdurrahim Karakoç’un oğlu Enderhan Karakoç ve ağabeyi şair Bahaeddin Karakoç da katıldı. Duygusal anların yaşandığı gecede sahneye çıkan sanatçılar toplu halde Abdurrahim Karakoç’un 2 eserini seslendirdiler.

Gecenin sonunda Başkan Osman Develioğlu katkılarından dolayı programa katılan sanatçılara çiçek ve plaket takdim etti. Karakoç’un anısına düzenlenen etkinlik sonunda seyircilere, “Beste Beste Türkü Türkü” albüm CD’si hediye edildi.

Yapımını Moral Prodüksiyon'un gerçekleştirdiği albümde Orhan Hakalmaz (Mihriban), Hasan Sağındık (Ben Hep Seni Düşünürüm), Azerin (Sevgi Yetmiyor), Sevcan Orhan (Omuzumda Sevda Yükü), Musa Eroğlu (Aynaların Ötesi), Esat Kabaklı (Gel Gayrı), Gülay (Suları Islatamadım), Gülşen Kutlu (Can Özümden Besmeleyi Çekende), Turgay Başyayla (Aşk Hikâyesi), Gündoğar (Unutursun Mihriban’ım) ve Güler Duman (Ecele Doğru) yer alıyor.Yorum Yaz - Arşiv   674 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret95565
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.05523.0674
Euro3.3683.3816
Hava Durumu
Anlık
Yarın
33° 37° 21°